Babaúszás oktatás
A babúszás egy olyan családi vízi foglalkozás, ahol tudatosan kialakított játékrendszerrel építünk fel egy nevelési programot a vízben.
Az életkori és élettani sajátosságokon alapuló foglalkozás segít a családon belüli kötődések elmélyítésben úgy, hogy a foglalkozások alatt a szülők végzik babájukkal a feladatokat a medencében. Az anya és az apa közösen , mindketten egyformán vehetik ki részüket a közös játékból, segítve ezzel a kicsi testi, lelki fejlődését.
A baba és a víz kapcsolata különleges, hiszen 9 hónapig élt az anya hasában mielőtt megszületett. A vízzel történő érintkezés minden babában felidézi ezt az időszakot, és a medencében szüleik kezében újra átélheti, a szülők és a víz nyújtotta biztonságot. Minél korábban kezdünk egy babával babúszásra járni, annál élénkebb lesz benne ez az emlék, ezért már 3 hónapos kortól el lehet kezdeni a foglalkozást, amint a köldökcsonk teljesen begyógyult.
„A korai kezdés a babák búvár reflexe miatt is ajánlott, de nem azért mert idővel ez a reflex teljesen megszűnik, hanem azért mert ahogy növekszenek a babák a légzési reflex erősebb lesz és ezzel tovább tart visszahozni a babák víz alatti képességeit.” Ez a reflex velünk születik, és a babáknál akkor lép fel, ha vízbe kerül az arcuk, ilyenkor elzáródik a légcsövük és az orrukon át levegőt fújnak ki, de ahogy cseperedik, fejlődik az idegrendszere ezt a reflexet, háttérbe szorítja a légzési reflex.
Ez a reflex persze nem azt jelenti, hogy a babákat bármeddig lent lehet tartani a vízben. Megfelelő felügyelet,elég tapasztalat nélkül TILOS a fakultatív merülés a babákkal.
A vízben való mozgásnak több jótékony hatása is van, mert segíti az idegrendszer teljesebb fejlődésében, a koordinációs és egyensúlyozó képességének kialakulásában.
Röviden összefoglalva a babaúszás célja:
- A papa-baba-mama kapcsolat fejlesztése., erősítése.
- A babaszocializálódásának elősegítése.
- A szülő kommunikációjának fejlesztése a babával történő cselekvések közben.
- GYES betegség, szülés utáni depresszió kerülése.
- Baba mozgáskoordinációjának elősegítése
- Egészségmegőrzés-prevenció.
- Folyamatos test-lelki fejlődés biztosítása
-Esetleges veleszületett vagy szerzett betegségek, rendellenességek gyógyítása, megelőzése, tünetmentesítése.
- Baba immunrendszerének erősítése.
- Légzőizmok edzése.
- Egészsége életmódra nevelés.